Tee annetus

AITA SINAGI MEIL AIDATA

Helista annetustelefonile või TEE ANNETUS KODULEHEL

900 7705
5 € 900 7710
10 €
900 7715
25 €

AITA SINAGI MEIL AIDATA

Helista annetustelefonile

900 7705
5 €

900 7710
10 €

900 7715
25 €

Reisile koos lapsega - soovitused lastearstilt

Enne kui asud reisima koos lastega mõtle hästi järele, kas sinu lapsed tunnevad reisimisest rõõmu. Kui sul on kodus imik, siis temale oleks kõige parem ja turvalisem olla kodus. Kui sa aga ei suuda reisikirele vastu panna, siis reisisihi valikul arvesta kindlasti laste vanuse, huvide ja ka reisi pikkusega. Väiksemad lapsed tüdinevad pikast lennu- või autosõidust, samuti ei sobi neile matkamine ekstreemsetes tingimustes või suured linnad.

Vähemalt 1 kuu enne reisile minekut pea nõu oma perearstiga ja/või külasta reisimeditsiini kabinetti. Reisimeditsiini kabinetis nõustatakse iga inimest individuaalselt vastavalt valitud  sihtkohale. Oluline on õigeaegselt teha ära kõik vajalikud vaktsineerimised. Organismi kaitsereaktsiooni tekkimiseks on kindlasti vaja aega, seepärast pole mõistlik jätta seda viimasele minutile. Samuti peaks laps olema enne vaktsineerimist terve. Kui otsustad viimase hetke reisi kasuks, siis vali koht, kus nakkuahaiguste oht on väiksem. Lastega reisides tuleks kindlasti teha ka tervisekindlustus, sest arstiabi võib väikese lapsega vajalik olla ka kõrge palaviku korral. Kui sinu lapsel on püsiv terviseprobleem, oskab perearst  kindlasti nõu anda, millised ravimid reisil vajalikud on.

Sagedasemad probleemid väikelastega on kõrge palavikuga kulgevad viirusinfektsioonid, kõhulahtisus, erinevad putukahammustused ning sagedastest nohudest tingitud kõrvavaevused. Soojale maale reisides peab arvestama ka võimaliku päikesepõletusega. Mõned lapsed on väga konservatiivsed ka teistsuguse toidu suhtes. Reisijate kõhutõbe võivad põhjustada erinevad bakterid ja viirused ning nakkuse peamiseks allikaks on toit ja vesi ja mustad käed. Seetõttu on mõistlik tarbida töödeldud toitu ja puuviljad enne tarvitamist hoolega puhtaks pesta. Imikule on heaks kaitseks rinnapiim. Joogiks osta pudelivett ning ära kasuta jääkuubikuid. Ka tänaval müüdavatest pehmetest jäätistest võiks hoiduda.

Kui siiski tekib kõhulahtisus on kõige olulisem jälgida, et laps saaks piisavalt vedelikku. Kõhulahtisuse ja oksendamise käes vaevlevat last tuleb joota sagedasti ja lonkshaaval ning enamasti saab kohalikust apteegist osta sobivat segu. Kui aga oled kohas, kus apteeki pole, võib vajamineva segu ka ise valmis teha:

1 liitrile keedetud jahutatud veele lisada 2 sl suhkrut, ¼ tl soola ning kui on, siis ka ¼ tl söögisoodat. Lisaks võib anda söetabletti või smectat ning erinevaid nn. heade bakterite segusid (n. Gefilus jt.)

Mõnikord on siiski vaja ka arstiabi kui vaatamata korralikule jootmisele laps ikka oksendab ning kõhulahtisus püsib. Täiskasvanute kõhulahtisuse puhul aitav Loperamiid, ei sobi väikelastele! Väikelastega reisides peaks kindlasti kaasas olema ka palaviku alandamiseks ja valuvastaseks  mõeldud ravimid ning kui lendate nohuse lapsega, siis ka ninatilgad ja sudafed või actifed, rääkimata plaastritest erinevatele villidele ja haavadele.

Kõiki maailmas valitsevaid ohte pole ju ühe kirjatükiga võimalik üles lugeda ning õnneks enamik lapsi reisib õnnelikult ja probleemideta. Et reis kulgeks mõnusalt ja haigused seda ei rikuks on mõistlik ettevalmistusi teha ja vältida seda, mida vältida annab.

Turvalist reisimist! 

Mari Laan

SA Tallinna Lastehaigla teadus- ja koolitusjuht, lastearst

Enne mõelge kui reisite, sest koduaias madratsil lesida on ka hea!