Tee annetus

AITA SINAGI MEIL AIDATA

Helista annetustelefonile või TEE ANNETUS KODULEHEL

900 7705
5 € 900 7710
10 €
900 7715
25 €

AITA SINAGI MEIL AIDATA

Helista annetustelefonile

900 7705
5 €

900 7710
10 €

900 7715
25 €

SUUR TÄNU KÕIGILE ANNETAJATELE!

Miks oli vastsündinute ja imikute osakonnal vaja rinnapiimaanalüsaatorit

Liis Toome

vastsündinute ja imikute osakonna juhataja

 

Enneaegsena sündinud lapse ravis on ülioluline optimaalne toitmine ja parimaks toiduks talle on oma ema rinnapiim.

Rinnapiima saanud väga enneaegsete vastsündinute seedesüsteem küpseb kiiremini ja nad on vähem vastuvõtlikud infektsioonidele võrreldes piimaseguga toidetud enneaegsetega. Rinnapiimaga toitmine tagab lapse parema arengu ja toetab ema ja lapse lähedussuhet.

Enneaegsed lapsed kaotavad sünnijärgselt kaalus nagu õigeaegselt sündinud lapsed. Sünnikaalu taastumise järgselt on nende kaaluiive esialgu vähene, kuid teisest elukuust teeb viimane reeglina väga kiire tõusu. Näiteks ühe kuu jooksul võib ühekilone laps saada kahekiloseks. Piltlikult võib võrdluseks tuua 50 kg kaaluva täiskasvanu, kes saab ühe kuuga 100-kiloseks. Ennaegse kiire kasvuspurdi taga on kõikide elundsüsteemide – aju, luude, lihaste, siseelundite – kiire kasv. Seega väga vara enne õiget aega sündinut toites peame täpselt arvestama pakutavaid milliliitreid, piima kaloraaži, valgu ja mineraalide sisaldust piimas.

Et kiiret kasvuspurti tagada, on kaasa aidanud ka loodus. Enneaegse lapse sünnitanud naise rinnapiimakoostis erineb ajalise lapse sünnitanud ema rinnapiimakoostisest – sel on tavaliselt kõrgem valgu- ja naatriumisisaldus, kuid kahjuks ainult esimestel elunädalatel. Teisel elukuul sellist erisust tavaliselt enam ei kohta ja peame reeglina rinnapiima lisama rikasteid, nagu lisavalk, lisakaltsium ja -fosfor, lisasüsiveskud, rasvalisandid.

Rinnapiima koostis on emadel väga erinev ja samas ka varieeruv ühel naisel sõltuvalt näiteks juba öeldult lapse vanusest või sellest, kas tegu on esmalt välja lüpstud eespiimaga või hilisema tagapiimaga, kas parajasti on õhtu või hommik. Siit tulenebki rinnapiimaanalüsaatori peamine kasu: kui saame täpselt määrata ema rinnapiimakoostise, saame selgitada ka rinnapiima rikastamise individuaalse vajaduse igale lapsele.

 Kõik piimajaamast

Tallinna Lastehaigla meditsiiniseadmete insener Viktor Tälli ütleb, et komplekt rinnapiimaanalüsaatorist ja sellega kaasas käivatest aparaatidest on Rootsi kolleegi abiga tööle saadud ning vastsündinute ja imikute osakonna uude piimajaama üles pandud.

 “Komplekti kuulub rinnapiimanalüsaator, homogenisaator ja pastörisaator ning firma poolt lisatud pudelikorgistaja, mis hangiti Rootsi firmalt nimega Viola Vitalis,” ütleb Viktor Tälli (pildil paremal).

“Rinnapiima analüüsitakse ka Ida-Tallinna Keskhaiglas ja Tartu Ülikooli Kliinikumis. Meie seadmed on paigaldatud vastsündinute ja imikute maja 2. korrusele spetsiaalselt selle tarvis renoveeritud ruumi. Kahe päeva jooksul augusti lõpus aitas neid üles panna ja testida Stockholmi Karolinska Instituudi abistav insener (pildil vasakul), kes andis Tällile üle baasteadmised aparaatide kasutamiseks ja osakonna töötajate koolitamiseks.

Tälli arvab, et liiga keeruline seadmete kasutamine ei ole ning vajalikud oskused saab omandada ka ühe päeva jooksul. Töötajad on koolituse juba läbinud. Kõige keerulisem on pastörisaatori käsitsemine. Et aparaat on poolautomaatne, on vaja operaatori kätt vee sissevoolu tagamisel, pudelikorvi sisestamisel soojendus- ning hiljem jahutuskambrisse, vee äravoolu tagamisel ja masina puhastamiseks ning kuivatamiseks.

Insenerina teab ta kõike masinatest, mida järgnevalt tutvustab. 

Portatiivne rannapiimaanalüsaator on keerulise sisuga, kuid kaalult kerge ning lihtsalt käsitsetav seade, mis analüüsib spektrofotomeetrilise meetodiga rinnapiima koostist ehk valkude, rasvade, süsivesikute osakaalu selles. Vajalik rinnapiimakogus analüüsi tegemiseks on 3 ml. Tulemused kuvatakse ekraanile ühe minutiga.

Rinnapiima homogenisaator homogeniseerib ultraheli-sagedusel rinnapiimaproovi nii, et rasv pihustatakse ja jaotatakse lahuses ühtlaselt. Protseduur tuleb sooritada enne proovi analüsaatorisse sisestamist võimalikult täpse analüüsivastuse saamiseks. Samuti aitab homogeniseerimine vältida hinnalise mõõteküveti umbumist. Rinnapiima pastörisaator T30 on fikseeritud piima pastöriseerima 63°C juures 30 min jooksul (mis on standardtemperatuur rinnapiima pastöriseerimiseks.

Võrdluseks: piimatööstuse standard on 72°C 15 sekundi jooksul), et hävitada enamiku bakterite vegetatiivsed rakud.

Et termoresistentsed bakterid jäävad selle aja jooksul alles ning spoore ei ole võimalik inaktiveerida, tuleb piim pärast kuumtöötlust kiiresti maja jahutada ja säilitada madalatel temperatuuridel, pidurdamaks psühhotroofsete bakterite paljunemist ning võimalikult paljude piima keemiliste, füüsikaliste ja organoleptiliste omaduste säilitamiseks.

Ühe protseduuri jooksul saab pastöriseerida 11 pudelit, milline kogus vastab lastehaigla praegustele vajadustele.

Korgistaja suleb pudelid hermeetiliselt alumiiniumfooliumist kaantega enne rinnapiima pastöriseerimist ja jahutamist.