Tee annetus

AITA SINAGI MEIL AIDATA

Helista annetustelefonile või TEE ANNETUS KODULEHEL

900 7705
5 € 900 7710
10 €
900 7715
25 €

AITA SINAGI MEIL AIDATA

Helista annetustelefonile

900 7705
5 €

900 7710
10 €

900 7715
25 €

Täna on rahvusvaheline unepäev

Kvaliteetne ööuni on inimese vaimse ja füüsilise heaolu oluliseks eelduseks. Katkendlik ööuni mõjutab lapse päevast enesetunnet, käitumist, õpitulemusi, sotsiaalset toimetulekut ja peresuhteid. Kui lapsel on uneprobleem, siis tähendab see tihti, et terve perekonna uni on häiritud, sellega kaasnevad kurnatus ja pinged.

Tallinna Lastehaigla Toetusfond on viimase aasta jooksul juhtinud tähelepanu laste uneprobleemidele ja korraliku ööune tähtsusele, sest käimas on ettevalmistused Eesti esimese laste uneuuringute keskuse loomiseks Tallinna Lastehaiglasse. Tänu väga paljudele headele toetajatele kogusime 2020. aasta kevadest käesoleva aasta jaanuarini toimunud heategevuskampaania jooksul unekeskuse ehituseks ja sisustamiseks ning töötajate koolitamiseks vajaliku summa – kogu projekti maksumus on ligikaudu 200 000 eurot.

Eesti Kunstiakadeemia Sisearhitektuuriosakonna üliõpilaste magistriprogrammi raames sündis heategevusliku algatuse korras viis unekeskuse ruumide sisekujunduse ideekavandit, mille hulgast lastehaigla esindajad valisid välja sobivaima. Võidutöö autoriks on Ardo Hiiuväin. Praegu valmistavad EKA tudengid koostöös erinevate ekspertidega ette unekeskuse ehitusprojekti. Ehitusega on kavas alustada sügisel ning ruumide valmimine oli planeeritud käesoleva aasta lõppu, kuid kuna koroonapandeemia tõttu on projekti kulg aeglustunud, võib juhtuda, et unekeskuse avamine lükkub 2022. aasta algusesse.

Järgmisel aastal alustavad lastehaigla spetsialistid uues unekeskuses uuringute läbiviimist uneprobleemidega patsientidele. Uneuuring ehk polüsomnograafia võimaldab lisaks tavalistele unehäiretele tõhusalt diagnoosida raskeid ja mõnikord lausa ohtlikke unehäireid, nagu näiteks narkolepsia või hingamiskeskuse väljalülitusseisund ning tõsisemaid närvisüsteemi häireid, näiteks epilepsiat.

* Unepäeva tähistatakse Maailma Uneorganisatsiooni (World Sleep Society) algatusel igal aastal märtsikuus reedel enne kevadist pööripäeva.