Tee annetus

AITA SINAGI MEIL AIDATA

Helista annetustelefonile või TEE ANNETUS KODULEHEL

900 7705
5 € 900 7710
10 €
900 7715
25 €

AITA SINAGI MEIL AIDATA

Helista annetustelefonile

900 7705
5 €

900 7710
10 €

900 7715
25 €

Toetusfond aitab rahastada laste neuroloogilis-kirurgiliste probleemidega tegeleva rahvusvahelise meeskonna tööd

2022. aasta juulis ja novembris viidi Saksamaa ekspertide juhendamisel Eestis esimest korda läbi keerulised neurokirurgilised operatsioonid lastele, kellel on diagnoositud spastiline parees ehk neuroloogiline seisund, kus peaaju või teatud seljaaju kahjustuse tõttu on tekkinud jalgades ja/või kätes halvatus.

Selektiivse dorsaalse risotoomia (SDR) operatsiooni eesmärgiks on vähendada jalgade lihastoonust ja seega parandada pikas perspektiivis patsiendi kõnnimustrit ning ennetada ortopeedilisi tüsistusi.

Operatsiooni käigus tuvastatakse neurofüsioloogiliste uurimismeetoditega närvijuured, mis on kõige enam seotud spastiliste lihastega ning lõigatakse need 70-80% ulatuses läbi.

Varem saadeti SDR-ks sobivad patsiendid ravile Saksamaale, kuid nüüdsest saab operatsioone teostada Eestis – esialgu veel koos Saksa kolleegideega, kuid edaspidi juba Eesti arstide poolt iseseisvalt. SDR operatsioonide läbi viimiseks moodustatud neuroloogia-ortopeedia rahvusvahelisse meeskonda kuulub üle 20 spetsialisti Tallinna Lastehaiglast, Põhja-Eesti Regionaalhaiglast, Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsiooni Keskusest ning mitmest Saksamaa haiglast.

Operatsioone on praeguseks läbi viidud 5. Kõik operatsioonid möödusid hästi ja laste taastumine on läinud ootuspäraselt. SDR operatsioon annab võimaluse langetada jalgade lihastoonust jäädavalt. Kui lihastoonus on madalam, siis on lapsel vähem valusid, jäsemed liiguvad vabamalt ja ortopeediliste tüsistuste tõenäosus langeb võrreldes operatsioonieelse ajaga.

Vanemad, kelle lastele on SDR tehtud, on operatsiooni tulemustega rahul. Nad on kiitnud, et lapse lihased on "pehmemad", neil on vähem ebamugavust, samm on pikem ja liikuda on lihtsam. Tallinna Lastehaigla Toetusfond aitab katta operatsioonimeeskonna välisliikmete lähetuskulud.

Fotol Tallinna Lastehaigla patsient, kes on hiljuti läbinud SDR operatsiooni.