Tee annetus

AITA SINAGI MEIL AIDATA

Helista annetustelefonile või TEE ANNETUS KODULEHEL

900 7705
5 € 900 7710
10 €
900 7715
25 €

AITA SINAGI MEIL AIDATA

Helista annetustelefonile

900 7705
5 €

900 7710
10 €

900 7715
25 €

Dieet ja kaalu juhtimine: 10 viisi toitumise kontrollimiseks

Dieet ja kaalu juhtimine: 10 viisi  toitumise kontrollimiseks

Närimiskummi närimine toidupoes

Võib-olla oled kuulnud, et näljasena ei peaks toitu ostma. Enne kui poeriiulite vahele suundud, võiksid suhu pista suhkruvaba närimiskummi. Kahest uuringust selgub, et nätsu närides ei tundnud inimesed ennast nii näljasena ning neil tekkis vähem isu rämpstoidu järele. Selle tulemusel ostsid inimesed vähem kõrge kalorsusega snäkke, nagu näiteks kartulikrõpse ning tõid koju rohkem tervislikke toite, näiteks köögivilju.


Söö kõigepealt midagi tervislikku

Ükskõik, kas sööd kodus või kohvikus, aseta esmalt taldrikule kõige tervislikumad toidud. Uuringutulemused näitavad, et kohvikus sööjad tõstavad ette suurema portsjoni esimesest paarist toidust, mida nad näevad. Niisiis mõtle enne, kui hakkad taldrikule toitu kuhjama. Enne rasvasema liha ja lisandite võtmist pane taldrikule köögiviljad või täisteratooted.


Osta lõunasöök sularaha eest

Kaardiga makstes on lihtsam osta rämpstoitu ja magustoite. Sularahaga maksmisel teevad inimesed mõttepausi. Näiteks leidsid teadlased, et kui keskkooliõpilastel soovitati vähem tervisliku toidu, nagu küpsiste, eest tasumisel kasutada sularaha, mõtlesid nad enne järele ja valisid sageli tervislikumaid toite.


Lülita televisiooni kokasaated välja

Kui proovid kaalust alla võtta, võib telerist toitu nähes tekkida soov suupistete järele. Uuringud on näidanud, et dieedil olevad inimesed söövad toiduga seotud saateid vaadates rohkem komme kui toiduvaba saadet vaadates.


Kasuta siniseid toidunõusid

Usu või mitte, aga toidunõude värv võib mõjutada toidu hulka, mille sa endale ette tõstad. Uuringud näitavad, et mida rohkem toidu värv sarnaneb taldriku värviga, seda tõenäoliselt rohkem toitu võetakse. Nii et kaalu erinevat värvitooni nõude kasutamist.


Kasuta väiksemaid kausse ja taldrikuid

Nõude ja taldrikute suurus annab ajule märguandeid selle kohta, kui palju sa „peaksid“ sööma ning suurem nõu tähendab rohkem toitu. Ühes Hiina buffet restoranis läbi viidud katses tuli välja, et suurema taldriku saanud inimesed tõstsid endale 52% rohkem toitu ja sõid 45% enam, kui need, kellel olid väikesed taldrikud.


Vajuta pausi nuppu, enne kui tekib söögiisu

Kui sööd sellepärast, et oled tüdinud, väsinud või pinges, võid tunda, et kaotad kontrolli. Püüa söögiisu edasi lükata: kui nälg saabub, tee 5–10 minutit midagi muud ja vaata, kas soovid ikkagi süüa. Võimalik, et isu on vähemalt pisut vaibunud.


Hoia ebatervislikud suupisted vaateväljast eemal

Pane rämpstoidud, nagu kommid ja kartulikrõpsud sinna, kus sa neid ei näe. Nii sööd sa vähem. Kui kontoritöötajad hoidsid šokolaade oma töölaual, sõid nad 48% rohkem kui siis, kui kommid olid 6 meetri kaugusel. Kui nad panid šokolaadi oma lauasahtlitesse, sõid nad 25% vähem kui siis, kui magus kraam oli nende töölaual.


Telli alati 'väike'

Suur toidunõu võib tekitada kiusatuse süüa rohkem toitu, isegi siis, kui kõht on täis või toit ei maitse hästi. Ühes katses anti filmivaatajatele tasuta popkorn kas keskmistes või suurtes pakendites – osa oli värske ja maitsev, osa aga vanaks läinud. Inimesed, kes võtsid värsket popkorni suurtes topsides, sõid 45% rohkem kui need, kes võtsid seda keskmistes nõudes. Isegi need, kes said vananenud popkorni suurtes topsides, sõid 33% rohkem kui need, kellel olid keskmise suurusega topsid.


Söö aeglaselt ja joo vett

Võta väiksemad ampsud. Näri toitu aeglaselt. Pea suutäite vahel veidi rohkem pause. Joo söömise ajal vett. Uuringud näitavad, et need lihtsad sammud on võtmetähtsusega, kui soovid vähendada kalorite hulka ja saavutada täiskõhu tunde.Allikas : Diet and weight Management: 10 Ways to Control Your Eating. Reviewed By: Melinda Ratini, DO. Reviewed on 10/6/2020. Privacy & Trust Info
https://www.medicinenet.com/10_ways_to_control_your_eating/article.htm?ecd=mnl_spc_120920
Tõlkija: Lagle Suurorg MD, PhD. Tallinna Lastehaigla Toetusfondi projekti arst. 27. detsember 2020