Tee annetus

AITA SINAGI MEIL AIDATA

Helista annetustelefonile või TEE ANNETUS KODULEHEL

900 7705
5 € 900 7710
10 €
900 7715
25 €

AITA SINAGI MEIL AIDATA

Helista annetustelefonile

900 7705
5 €

900 7710
10 €

900 7715
25 €

MRT aparaadi soetamine

MRT aparaat Tallinna Lastehaiglasse

Tallinna Lastehaigla vajab laste haiguste diagnoosimiseks ja uuringute läbi viimiseks kaasaegset magnetresonantstomograafia ehk MRT aparaati. Tallinna Lastehaigla Toetusfond alustab MRT aparaadi soetamiseks annetuste kogumist ning palub kõigil headel inimestel projekti toetada. Innovaatilise ja lastele sobiva MRT aparaadi maksumus on ca 1 200 000 eurot.

 

Miks on lastehaiglal tarvis MRT aparaati?

Tallinna Lastehaiglas ei ole varasemalt MRT aparaati olnud. Praegu suunatakse MRT uuringuid vajavad patsiendid enamasti lastehaigla kõrvalmajja Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse. Vajadus aparaadi järele lastehaigla oma majas on suur, sest läbi viidavate MRT uuringute hulk kasvab pidevalt. 2022. aastal tehti lastehaigla patsientidele kokku üle 3000 erineva MRT protseduuri. Edaspidi saaks kõiki neid uuringuid läbi viia lastehaigla oma majas oleva MRT seadmega ning lapsed ei peaks ootama sobivaid uuringute aegu PERH-is või mujal meditsiiniasutustes.

 

Mis on magnetresonantstomograafia ehk MRT?

Magnetresonantstomograafia on kaasaegne ja üha enam kasutatav uurimismeetod, mis võimaldab tugeva magnetvälja abil saada keha erinevatest piirkondadest ja elunditest nii kahe- kui kolmemõõtmelisi kujutisi. MRT juures on kõige olulisem see, et aparaat ei kasuta ioniseerivat ehk röntgenikiirgust, mis on väga tähtis just laste puhul. Uuringu protseduur ei nõua patsiendilt erilist ettevalmistust, see on valutu ja veretu ning ohutu. MRT uuringuid saab teha kõigile lastele alates vastsündinutest.

 

Milliseid haigusi saab MRT abil diagnoosida?

MRT uuringule saadetakse patsient eriarsti saatekirjaga. MRT võimaldab diagnoosida mitmeid haigusi, sealhulgas närvisüsteemi, reumaatilised ja ortopeedilised, onkoloogilised haigused ning arengurikked. Põhiliselt uuritakse pehmeid kudesid, lihaseid, liigeseid ja kõõluseid aga ka muudatusi luudes. Detailsete MRT piltide abil saab tihti diagnoosida haigusi, mis ei ole teiste radioloogiliste meetoditega hinnatavad.

 

Kuidas MRT uuringut tehakse?

MRT aparaat on nagu tunnel, mida ümbritseb magnet. Patsient heidab pikali uuringulauale, mis seejärel sõidutatakse tunnelisse, mille ava läbimõõt on ca 60-70cm. Kuna patsient peab protseduuri ajal lebama liikumatult, siis beebide puhul kasutatakse nn piimanarkoosi. Suuremate laste puhul püütakse võimalusel narkoosi vältida ning lastel palutakse mitte liigutada. Ühe protseduuri pikkus on umbes 25 minutit (vanemat tüüpi MRT aparaatide puhul kestab protseduur ca 40 minutit). Mõnikord paigutatakse uuritava piirkonna (nt põlve) ümber tugesid ja jäse võidakse fikseerida ka takjapaeltega: see on vajalik, et uuritav kehaosa oleks võimalikult mugavas asendis ega liiguks.

 

Uuring põhineb raadiolainete mõjul magnetväljas olevatele vesiniku aatomi tuumadele (prootonitele). Magnetväli tekitatakse elektrivoolu juhtimisega läbi traadist pooli. Lastele mõeldud aparaadis on 1,5-teslane magnetväli – peab arvestama, et väga tugev magnet ei sobi vastsündinute uuringuks. Raadiolaineid saatvad ja vastu võtvad poolid pannakse vahetult uuritava piirkonna kohale. Lastele mõeldud poolid on pehmed ja plastilised. Tunnelis lamades võtavad kehas olevad prootonid vastu raadiolaineid ja saadavad pärast seda välja signaali. Neid signaale töödeldakse arvutis ning nendest konstrueeritakse pildid.

 

Kuidas muuta MRT uuring lapsesõbralikumaks?

MRT seade paigutatakse lastehaiglas eraldi ruumi, mis kujundatakse lastepäraselt, et lastel ei tekiks hirmu „tunnelisse“ mineku ees. Lapsevanemal on võimalik viibida protseduuri ajal lapse lähedal samas ruumis. Uuemad MRT aparaatide mudelid võrreldes varasematega enam väga palju müra ei tekita, kuid soovi korral saab laps panna protseduuri ajaks pähe kõrvaklapid, kust kuulata endale meelepärast muusikat või miks mitte ka linnulaulu ja muid loodushääli. Kõige innovaatilisematel lastele mõeldud MRT aparaadi mudelitel on kaasas ka multifilmi vaatamise võimalus.  

 

MRT seadme prognoositav kasutusaeg on ca 10 aastat.


Palun toeta MRT aparaadi soetamist Tallinna Lastehaiglasse, pangaülekande selgitusse märgi "MRT".