Tee annetus

AITA SINAGI MEIL AIDATA

Helista annetustelefonile või TEE ANNETUS KODULEHEL

900 7705
5 € 900 7710
10 €
900 7715
25 €

AITA SINAGI MEIL AIDATA

Helista annetustelefonile

900 7705
5 €

900 7710
10 €

900 7715
25 €

Ka õhk võib tappa! - Uued isolatsioonipalatid lastehaiglasse

Meil kõigil on unistused, kuid raskelt haigele lapsele tähendab unistus uskumist imesse. Eestis saab vähidiagnoosi 35 last aastas - neist levinuim vorm on äge lümfoblastne leukeemia.

 

Onkohematoloogilised haigused ei ole tänapäeval ravimatud, kuid ravi on kallis ning kestab poolest aastast nelja aastani. Lisaks sellele on ravi muutunud viimase 20 aasta jooksul agressiivsemaks, sest suuremad ravidoosid on taganud tõhusama ravi: kuni 14-aastaste kasvajalisi haigusi põdevate laste 1 ja 5 aasta elulemusmäärad olid aastal 2000 79% (1 a) ja 65% (5 a), kuid aastaks 2006 juba 89% (1 a) ja 77% (5 a).

Paraku toob agressiivsem ravi kaasa ka rohkem kõrvaltoimeid. Lapse jaoks kõige kriitilisemat aega nimetatakse mustaks auguks - need on keemiaravile järgnevad 14 päeva, mil lapsel puudub immuunsüsteem. See tähendab, et tema organism on nii habras, et ka üks õhus lendlev bakter võib talle eluohtlik olla. Et see aeg üle elada, vajab laps infektsioonikindlat keskkonda ehk isolatsioonipalatit. Isolatsioonipalat nagu mull, mis kaitseb last väliste haigustekitajate eest ajal, mil ta ise end kaitsta ei suuda. Isegi arst siseneb palatisse kaitstult ja ka tema tööriistad on palatis sees, mitte ta ei võta neid väljastpoolt kaasa.

Lisaks õhufiltrile, autonoomsele ventilatsioonile ja eraldi tualetile, mis kaitsevad last infektsiooniohu eest, peab palatis olema ka õdus atmosfäär. Seetõttu võtame uue vähiravi keskkonna loomisel arvesse ka lapse põhiõigust – õigust mängule.  


Tallinna Lastehaiglas paikneb Eesti ainuke laste hematoloogiliste-onkoloogiliste haiguste osakond. Hetkel on osakonnas neli isolatsioonipalatit ja kolm kahekohalist palatit. Et parima võimaliku hoole saaksid aga kõik lapsed, on vaja vähemalt kuut kaasaegset isolatsioonipalat. Kui täiskasvanute vähiravis on eesmärk eluea pikendamine, siis laste puhul on eesmärgiks täiesti terve laps. Toeta uute isolatsioonipalatite loomist!

Vaata ka Päevaleht, 14.11.2016

Lastehaigla kogub vähihaigete laste isolatsioonipalatite jaoks raha